lørdag 05.12.09

Fire stærke navne til Roskilde Festival 2010

Muse, C.V. Jørgensen, Dizzy Mizz Lizzy og The Kissaway Trail spiller til sommer.

Vi er i gang med en december måned ud over det sædvanlige. Vores online julekalender byder løbende på nye musiknavne. Sideløbende falder flere navne på plads, og nedenstående fire melder således klar til sommerens fest:

MUSE (UK) er et af de mest ønskede bands blandt Roskilde Festivals publikum. Vi er derfor lykkelige over at have dette hovednavn tilbage – deres seneste koncert i Danmark dette efterår fik næsten ekstatiske anmeldelser. Det engelske band rummer spor af Queen, U2 og Radiohead. Frontmand Matthew Bellamys ambitionsniveau får dog de fleste referencer til at tage sig små og undseelige ud, når først trioen drejer laserkanonerne mod de fjerne galakser. Ofte medbringer bandet et arsenal af lys, som matcher den flamboyante fremtidsrock.

C.V. JØRGENSEN (DK) er en af Danmarks mest elskede sangskrivere og poeter, og herhjemme hyldes hans skarpe, satiriske pen på niveau med de største fra udlandet. C.V. Jørgensens koncert på Roskilde Festival 2010 bliver en fejring af mandens uforlignelige bagkatalog, men også hans omfattende Roskilde-CV. Vi har haft æren af den store mands tilstedeværelse otte gange allerede og er stolt over, at han vil slå sin vej forbi igen.

DIZZY MIZZ LIZZY (DK) udløste jubelbølger i det ganske land, da de annoncerede deres Reunion Tour 2010. Og selvfølgelig skal de danske rockhelte spille på Skandinaviens største musikfestival. Trioen skrev dansk musikhistorie med en stribe sange, der både besad rockenergien fra Led Zeppelin og det særlige greb om sangskrivningen fra The Beatles. Du kan se frem til et genhør med klassikere som ”Silverflame”, ”Waterline” og ”Love Is a Loser's Game”.

THE KISSAWAY TRAIL (DK) spiller alternativ rock med sikker melodisk tæft og har allerede vundet respekt for deres både lyttevenlige og facetterede debutplade i ind- og udland. Den med længsel ventede toer, Sleep Mountain, udkommer til marts. Førstesinglen ”SDP” tyder på, at denne plade bliver endnu et overflødighedshorn af storladne arrangementer og rygradsrislende vokalharmonier. Dansk indie-rock på vej mod samme internationale luftlag som eksempelvis Mew og Figurines.

SE BANDLISTEN

Muse er et af de allermest ønskede bands blandt Roskilde Festivals publikum. Vi er derfor stolte over at have dette hovednavn tilbage.
 

Skriv en kommentar

Du skal være logget på for at kunne kommentere
LOG PÅ HER
Vi mangler oplysninger på din brugerprofil og vil derfor bede dig opdatere din profil ved at benytte følgende link:
Redigér profil
400tegn tilbage
Vi benytter reCAPTCHA
Tilbage
Ophavsretten tilhører Roskilde Festival.
Informationerne må alene anvendes til eget ikke-kommercielt brug.