onsdag 07.04.10

Potente rocknavne på Pavilion Junior

Rising og Thee Attacks giver rockfolket noget at komme efter under warm-up-dagene.

Denne uge varmer vi op til plakat-offentliggørelsen ved at præsentere navne til Pavilion Junior, vores scene for nye navne og friske talenter. I går havde vi et trekløver af alternativ pop; i dag får forstærkeren et nøk op mod 11, når vi offentliggør et par yderst potente rocknavne.

RISING (DK) har endnu kun udgivet en enkelt ep, men her beviser de allerede, at Danmark har fået et nyt band inden for drivende beskidt hårdrock og psykedelisk metal. Rising læner sig op ad Mastodon, Sleep og Black Sabbath og er på tilsvarende vis indbyggere i det land, hvor guitarriffet tituleres Vorherre.

THEE ATTACKS (DK) serverer en velrørt cocktail af surf, tresserrock og spruttende hormoner. Det er primitivt og råt som tatar, men også fuld af samme nerve og ild som The Hives og tidlig The Who. Et energisk, frådende pigtrådsangreb fra Nordjylland venter.

Morgendagen byder på flere nye talenter, der er klar til at indtage Pavilion Junior til sommer.

SE BANDLISTEN

Rising leverer drivende beskidt hårdrock og psykedelisk metal.
 

Skriv en kommentar

Du skal være logget på for at kunne kommentere
LOG PÅ HER
Vi mangler oplysninger på din brugerprofil og vil derfor bede dig opdatere din profil ved at benytte følgende link:
Redigér profil
400tegn tilbage
Vi benytter reCAPTCHA
Tilbage
Ophavsretten tilhører Roskilde Festival.
Informationerne må alene anvendes til eget ikke-kommercielt brug.