GØR DIG KLAR TIL UVEJRET 

PUBLICERET MANDAG 26.6.2023

Festivallivet
DMI varsler regn om byger omkring klokken 14.00, som kan være kraftige med hagl, torden og kraftige vindstød. Her er vores tilgang til regn og torden 


Vi forbereder os altid på al slags vejrforhold, og vi har løbende kontakt med DMI, ligesom vi også har egen meteorolog tilknyttet.

Det første du skal gøre:
  • Forbered og ryd din lejr: Sur campinggrej fast med pløkker og barduner, og sænk eller klap pavillonen sammen
  • Forbered dig selv: Hav regntøjet klar og orientér dig efter vejret
Her er vores tilgang til regn og torden 
  • Vi følger DMIs råd og vejledninger ved tordenvejr, herunder at man ikke skal søge ly under træer og master. På camping er der store sikkerhedsafstande til masterne, og der er ikke opsat telte ved masterne. 
  • Ved skybrud følger Roskilde Festival sin vante arbejdsgang og har stor erfaring med, hvor indsatsen skal sættes ind. Nogle områder ligger lavere end andre, så der sætter man indsatsen ind først. 
  • Vi undgår ikke mudder, når titusindvis af mennesker færdes sammen i regnvejr. Vi koncentrerer indsatserne om de områder, hvor der er store koncentrationer af mennesker og om de primære færdselsårer, da det ofte er de steder, hvor mudderet opstår. 
  • Vi spreder flis, halm og grus, der afhjælper smat og mudder. Herudover har vi også maskiner, der kan suge vand op på de steder, hvor der er behov for det. 
  • Vores arealansvarlige er forberedt på alle vejrforhold. Vi har f.eks. både primære og sekundære lagre i nærheden af festivalpladsen med maskiner og forsyninger, så vi er klar med de fornødne indsatser, når det er nødvendigt. 
  • Vi er klar til at afspærre MeWe og Understanding og eventuelle andre områder, hvis der er behov.  
Her er DMIs anbefalinger til festivaldeltagere i tilfælde af torden: 
  • Søg i ly, FØR tordenvejret er lige over pladsen. 
  • Det bedste ly er i en bil/bus. Opholder du dig i en bil og har plads til andre i din bil, så tænd for dit katastrofeblink for at signalere, at du har plads til dem. 
  • På campingområdet er et lille og lavt telt mere sikkert at være i end et højt telt med lange metalstænger. 
  • Søg ikke ly under træer, specielt ikke et enkeltstående træ, og heller ikke i et telt under et træ. 
  • Lad være med at røre større, elektrisk ledende genstande – f.eks. hegn, rækværk, vandhaner eller apparater forbundet til el- og telefonnettene. 
  • Det er rimeligt sikkert at tale i mobiltelefon, men husk, at det er en elektrisk ledende genstand, man har i hånden. Begræns brugen til det mest nødvendige. 
  • Undgå badning i åbent vand. 
  • Læn dig IKKE op af metalmasterne i koncertteltene. Kommer der lynnedslag på festivalpladsen, er disse høje metalmaster i risiko for at blive ramt. 
  • Læg eventuelle faner og paraplyer fra dig, så du ikke står med en lynafleder i hånden. 
  • Hvis tordenvejret er lige over dig og du ikke er nået i ly, så sæt dig på hug med hovedet mellem benene, hvis det kan lade sig gøre, uden det er til fare for dig selv og andre. Gør dig så lav som mulig med så lille et areal, der rører jordoverfladen, som muligt 

Vores indsatser i forhold til vejrsituationen foregår i prioriterede rækkefølger. Vi skal først og fremmest sørge for, at folk er sikre, at festivaldriften kan videreføres, så vi kan tømme toiletterne osv., og så gør vi, hvad vi kan, for at det er rart at være på Roskilde Festival, selvom det regner.