OM OPGAVEN OG ROLLEN
Barrock er Roskilde festivals største frivilligbar, hvor alle festivalens 28.000 frivillige kan komme og købe en sodavand eller øl. Barrock har placering i Volunteers Village, som er en frivillig oase. Her er der mulighed for at købe mad og slappe af.
Som Barchef for Barrock vil du indgå i teamet af frivillige ledere i de interne barer på Roskilde Festival, hvilket består af Hub East, Hub central, og Hub West. Som barchef er man helårsfrivillig og indsatsen forventes samlet at være +300 timer.
OM DIG
Vi forventer at du:
- At du er interesseret i at prøve kræfter med frivillig ledelse og bardrift på en og samme tid
- Erfaring med bardrift er et plus – men ikke et krav
- At du er god til at bruge dit team og løfte i fællesskab
- At du kan løse opgaven selvstændigt og samarbejde med teams på tværs af festivalen
- Er indstillet på at bruge de timer opgaven kræver – både i løbet af året og under festivalen
HVEM ER VI?
I Division Handel & Gastronomi er vores opgave blandet andet at udvikle og drifte spændende faciliteter til alle frivillige på Roskilde Festival.
Til at hjælpe dig med opgaven får du to frivillige ledere i dit team som du selv kan være med til at rekruttere. Barrock har omkring 110 frivillige og skal have åbent i hele festivalsperioden. Samtidig vil du havde masser af mulighed for at hente viden og information på tværs af de fælles ledelsesteam – du kommer ikke til at stå alene med opgaven.
Vi tilbyder dig:
- At blive en del af et unikt fællesskab der laver frivilligt arbejde for den gode oplevelse og for at støtte et godt formål
- En grundig oplæring af bardrift af en bar til frivillige på Roskilde Festival
- Mulighed for at blive certificeret frivillig-leder og få dokumenteret ledelseserfaring
- En rolle som Ansvarlig365
- At være med i udviklingen for de frivillige på Roskilde Festival
VIL DU VÆRE EN DEL AF HOLDET?
Lyder det som noget for dig så kan du sende en ansøgning til Katrine.aagaard@roskilde-festival.dk og hvis du har spørgsmål til rollen, kan du give et kald på 22805485.