Af Anders Koch Madsen, frivillig journalist i Roskilde Festivals Mediehus.
Roskilde Festival er hvert år samlingspunkt for stærke graffitinavne fra hele verden. I år breder værkerne sig endnu længere ud over pladsen – og nogle af dem rækker helt op i højden. Vi har bedt Lars Pedersen, der kuraterer festivalens graffitiprogram, pege på tre værker, du bør gå efter.
I år har graffitiholdet introduceret et nyt initiativ: Art Towers. To høje tårne af skibscontainere fungerer som lærred for store gavlmalerier, skabt af kunstnerduoerne Mr. June og Sender fra Holland samt tyske Loomit og Bert.
"Vi ville gerne finde en ny platform til de store vægmalerier, og det blev til de her tårne. Hver af dem er udsmykket som ét stort værk af en af kunstnerduoerne – og det er kun begyndelsen. Planen er, at tårnene vokser i højden år for år, så det bliver en tilbagevendende attraktion, man husker festivalen for," siger Lars.
Det ene Art Tower står ved Darupvej mellem Skate og togstationen. Det andet er placeret på Indre Plads mellem Gaia og Zoneout.

Den hollandske kunstner Tripl er kendt for sine spektakulære projekter – senest med bogen Repainting Subway Art, der ifølge Lars Pedersen dokumenterer “et vanvittigt imponerende graffitiprojekt”. Det var derfor bydende nødvendigt for Lars Pedersen at invitere Tripl til Roskilde.
Til festivalen har Tripl skabt noget helt nyt: et interaktivt værk med titlen You are in control. Det er en interaktiv væg med bevægelige elementer, som publikum selv kan aktivere:
"Det bliver lidt som gammeldags mekanik. Du kan trække i et håndtag eller dreje på et hjul, og så er der noget, som ændrer sig. You are in control er en væg med flere lag, der ændrer sig afhængigt af, hvordan du bruger den."
You are in control finder du på en af staldene langs Fence Walk – på den side, der vender mod Arena.

Udover de kuraterede navne er der et stærkt hold af frivillige graffitikunstnere, som udsmykker pladsen hele ugen op til festivalen. De er ikke en del af det officielle program – men deres bidrag er lige så vigtige:
"Vi har kunstnere fra 20 forskellige lande – fra alle verdenshjørner. De rejser selv hertil og lægger en hel uge i arbejdet, ligesom alle andre frivillige. Når jeg ser listen i år, tænker jeg bare: Det er et virkelig stærkt felt, og jeg glæder mig til, at publikum får øje på det. Værkerne viser en enorm variation i stil og udtryk, alt efter hvor i verden de kommer fra."
Roskilde Festivals graffiti-team lægger hele tiden nye billeder op fra festivalpladsen – direkte fra spraydåsen og ud i feedet.