Serviceværter til publikumindgang med Esperantoholdet

SPROGKRAV: Dansk

ALDERSKRAV: Min. 18 år

INDSATS: +24 timer

KONTAKT: http://esperantoholdet.dk

OM OPGAVEN OG HVAD DU BLIVER EN DEL AF

Kan du bevare roen og give et smil?

Esperantoholdet søger frivillige, gerne med mod på ledelse og initiativer til løsning af de mange små såvel som store praktiske opgaver i indsatsen som servicevært. Humor, opmærksomhed og glimt i øjet er nogle af vores vigtigste arbejdsredskaber.

Lidt om indsatsen
Vi er serviceværter i port 19 - den store nordlige publikumsindgang fra Darupvej til indre plads. Vi byder gæsterne velkommen, tjekker armbånd samt at de ikke har for mange drikkevarer med ind. Indsatsen består af 3x8 timer plus lidt tid til instruktion.

Porten er bemandet fra onsdag til søndag og arbejdet vil derfor være i denne periode. Vi står i ly for sol og vind under alléen med bøgetræer, og musikken fra Orange kan tydeligt høres, når man er på vagt – og du er velkommen til at danse med!

Derudover lukker vi frivillige gennem port 19A, som er indgangen til frivilligområdet lige ved siden af.
Hvis du kun vil have 2 vagter under de store koncerter onsdag til søndag, så har vi også nogle 4x8-timers vagter ved en lille port tæt på, hvor 2 af vagterne er før musikken.

Under vagterne er der pauser og tid til at slappe af, ligesom vi sørger for at du ikke står og keder dig det samme sted for længe ad gangen. Vi har vores eget lækre pauseområde lige op ad porten, så når du har pause kan du sætte dig ind i vores helt private aflukkede område og få en sandwich, et æble, the, kaffe etc.

TILGÆNGELIGE RAMMER

Vores team tilbyder følgende:

  • Vi tilbyder opgaver der kan løses ved nedsat hørelse.
  • Vi tilbyder opgaver uden behov for at skulle læse eller skrive.
  • Vi tilbyder et fællesskab uden alkohol i vores bagområde.
  • Vi tilbyder mulighed for fleksibel vagtlængde efter aftale.
  • Vi tilbyder mulighed for færre timer ved behov og efter aftale. (Op til 25% nedsat timeantal)
  • Vi tilbyder et begrænset antal seniorroller til personer på 65+ år. Som senior skal du lægge en indsats på 75 % af det samlede timetal. Skriv i tilmeldingen hvis du er 65+ og ønsker disse vilkår.

HVEM ER VI? 

Hvem er vi?
Esperantoholdet har været med på Roskilde Festival i over 18 år og har ry for god indsats, god stemning, og at vi passer på hinanden. Vi er et unikt internationalt team, der sætter pris på at mødes og holde et brag af en arbejdsfestival sammen. Vi har den holdning, at det er lige så vigtigt for os at vores frivillige har det godt, som at vi løser vores opgave med god stil.

Du kan se, hvordan det foregår på vores hjemmeside - http://esperantoholdet.dk

Vi tager hensyn til dine koncertønsker, og vi kan godt garantere, at du får de vigtigste opfyldt. Jo tidligere du melder dig til, jo bedre muligheder vil du have for selv at vælge dine vagter.

Hvad er esperanto?
Esperanto er et sprog og et tilbud om international kommunikation på et grundlag af ligeværd og respekt for forskellige nationaliteter og etniciteter. Mange på holdet taler det (det lyder lidt, som en blanding af spansk og italiensk), det er let at lære (cirka 7 gange lettere end andre sprog).

Esperanto er et genialt sprog, som vi gerne vil invitere andre til at lære, så vi holder kurser i det i dagene op til musikken, og vi prioriterer de, der gerne vil lære lidt af det. 

Vi støtter fortsat ofre for krigen i Ukraine. I de seneste år har vi samlet ind til mennesker i nød på grund af krigen i Ukraine. Hjælpen distribueres til ikke-militære formål gennem ukrainske esperantotalende. Idéen bag vores fælles sprog, esperanto, er fred, ligeværdig kommunikation mellem mennesker og fælles forståelse — mellem russere og ukrainere og mellem alle andre folkeslag.

VIL DU VÆRE EN DEL AF HOLDET?

Hvad får du ellers på esperantoholdet?
Vi sætter stor pris på vores frivillige og tilbyder god hygge, et gratis telt sat op i vores rolige lejr i frivilligcamping, vegansk mad i vores komfortable base gennem hele festivalen (alle hjælper lidt med madlavning og opvask, det er så hyggeligt), et lækkert pauseområde tæt på, alt det øl du kan drikke (vi har det fra året før), og at du støtter en god sag; vores overskud går bl.a. til krigsofre i Ukraine, Kongo og Gaza.


Tilmelding og info: http://esperantoholdet.dk

Vi glæder os til at høre fra dig!